מאמרים מאת הרב יוסף שמואלי

הרב יוסף שמואלי מתוך מאמרי המקובל ר’ בניהו שמואלי שליט”א על פרשת בהר תשע”ט

בס”ד
חס”ה לשבת קודש = (חידוש סיפור הלכה)

פרשת בהר – שבת רשב”י ה’תשע”ט
♦חידוש:♦
“וְכִי תִמְכְּרוּ מִמְכָּר לַעֲמִיתֶךָ…” (כה, יד)
ב’ספר חסידים’ (סימן תמה) הובא מעשה באדם אחד חולה שהגיע עד שערי מות, והיה שם איש אחד שאמר בבדיחותא לחולה: “תמכור לי החולי שלך”. ענה לו החולה: “אם תתן לי כך כך ממון, אמכור לך החולי”. אמר לו האיש: “אתן לך”.

מיד עמד החולה ושב לאיתנו, וזה שהתבדח איתו חלה ומת תחתיו.
מעשה דומה הביא החיד”א זצ”ל בהגהותיו ‘ברית עולם’ על הספר חסידים, וזה לשונו: “וגם אני שמעתי מאדם גדול שראה בעיניו גוי שמכר החולי, והמוכר נתרפא, והקונה תיכף נלכד בחולי רחמנא ליצלן.
ועיין בשו”ת ‘חתם סופר’ (יו”ד סימן שלט) שנשאל מאחד על דבר כהן שיש לו חולי נכפה (מחלת הנפילה) ר”ל, ונמצא בספר שיש לזה תרופה שיתן החולה את ידו ליד ערל מת, ויאמר לחש: “קח ממני החולי שאינו מזיק לך, ולי אתה מטיבו”, וכבר ניסה אחד רפואה זו ונתרפא. והתירו החתם סופר.

♦סיפור:♦
בתקופת התנאים חיו להם בעל ואישה. חיי הנישואין שלהם היו מאושרים וגם פרנסה היתה בשפע, אך לא נולדו להם ילדים. לאחר שנים של עקרות, החליט הבעל להתגרש וניגש לשם כך לרבי שמעון בן יוחאי. “האם היית שמח כשנישאת לאישה זו”? שאל אותו התנא. “כמובן” השיב הבעל תוך כדי שהוא מתפלא לאן חותר הרב. “אם כן, עליך גם להיפרד ממנה בשמחה. ערוך משתה מפואר, וחגוג את גירושיך”. הבעל תמה על העצה המוזרה, אך לא איחר לעשות כדבר רבי שמעון. זוגתו הכינה מאכלים משובחים, ויחדיו ישבו לשבת ו’לחגוג’ את גירושיהם. לאחר שאכל, שתה והיטיב את לבו, אמר הבעל לאשתו: “את יכולה לבחור חפץ אחד מכל החפצים הנמצאים כאן – אפילו את החפצים היקרים ביותר – כמתנה על השנים שחיינו יחדיו. טלי את החפץ, ולכי לבית אביך”. האישה לא השיבה מאום. היא הגישה לבעלה עוד ועוד יין, עד שהוא השתכר ונרדם על המיטה. אז, היא ציוותה למשרתיה לקחת אותו לבית הוריה. בבוקר למחרת התעורר האיש ומצא את עצמו בבית חמיו. “מה אני עושה כאן” הוא התפלא, ואשתו מיהרה להשיב: “הורית לי לקחת את החפץ הטוב ביותר. לא מצאתי חפץ טוב ממך – אתה הוא מושא תשוקתי, ולא הכסף, הזהב או הפנינים הטובות”.

חדרו הדברים ללבו והוא ניגש שוב אל התנא, רבי שמעון. כששמע רבי שמעון את מסירות האישה לבעלה, הוא בירך אותם בבנים. לא חלף זמן רב, וברכתו של הצדיק נתקיימה.

♦הלכה♦
פסח שני
יום ראשון הקרוב (יד אייר) הוא פסח שני, ונוהגים לאכול בו מצות. ביום זה נפתחים שערי שמים למי שרוצה לעשות תשובה משך שבעה ימים!

ל”ג בעומר
יום י”ח באיר ל”ג בעומר יומא דהילולא דרשב”י זיע”א שיצאה בת קול מהשמים שאמרה “עולו ואתכנשו להילולא דר’ שמעון” וביום זה ירדה אש מהשמים והקיפה את ביתו של רשב”י וירדה השכינה עם רבבות של מלאכי מעלה ושל נשמות הקדושים ורשב”י גילה סודות שלא שמעתן אוזן מעולם והייתה שמחה גדולה בכל העולמות, ולכן אין אומרים תחנון ביום זה. ונהגו ישראל ללכת ביום ל”ג לעומר על קברי רשב”י ור’ אלעזר בנו אשר קבורים בעיר מירון כנודע ואוכלים ושותים ושמחים שם.

🔷🔷🔷🔷🔷
מוגש: ע”י ראש כולל “נהר שלום” הרה”ג ר’ יוסף שמואלי שליט”א מתוך מאמרי מורנו ורבנו הגאון המקובל ר’ בניהו שמואלי שליט”א על פרשת השבוע.

בברכת חג שמח ושבת שלום

מישיבת המקובלים “נהר שלום” בירושלים 02-6222-560

⚡⚡⚡⚡⚡⚡⚡⚡⚡⚡⚡⚡⚡⚡⚡⚡⚡⚡⚡

המעוניינים לקבל את הקבצים של פרשת השבוע במקום קישורים אפשר לשלוח בקשה במייל m6222560@gmail.com

לרשימת תפוצה ב-WhatsApp לשלוח את המילה “חסה” למספר: 052-3325778
או לחץ באייקון הבא 👇👇:

כתבות קשורות

Back to top button
שינוי גודל גופנים
ניגודיות
Close
Close